Oświetlenie odgrywa w kuchni bardzo ważną rolę. Dlatego jego zakup nie powinien być dziełem przypadku, lecz efektem starannych przemyśleń. Wielość produktów dostępnych w sklepach nie ułatwia jednak podjęcia decyzji. Jak spośród tylu różnych rozwiązań wybrać te najbardziej odpowiednie? Na co zwrócić uwagę? Sprawdź.
-
Metraż pomieszczenia
Masz małą i ciasną kuchnię? Odpowiednio dobrane oświetlenie może zmienić proporcje wnętrza. Sprawić, że wyda się większe niż w rzeczywistości. Jakie rozwiązania wybrać, by osiągnąć przywołany cel? Kinkiety ścienne, reflektorki, spoty, taśmy LED… Opcji nie brakuje. Zasada jest prosta – im więcej źródeł światła w danym pomieszczeniu, tym lepiej. Trzeba równomiernie rozjaśnić całą dostępną przestrzeń. Umieść lampę wiszącą z kloszem skierowanym ku górze w centralnym punkcie na suficie. Dzięki temu optycznie go podwyższysz. Nie zapomnij też o tak zwanym oświetleniu zadaniowym. Zamontuj je w newralgicznych strefach pomieszczenia, na przykład nad blatem roboczym. Wybieraj modele o niezbyt skomplikowanej konstrukcji i jasnej barwie.
Właściciele dużych kuchni mogą bardziej „zaszaleć” w wyborze produktów oświetleniowych. Nie muszą ograniczać się do jednej gamy kolorystycznej ani prostych kształtów. We wnętrzach, gdzie mały metraż nie jest problemem, doskonale sprawdzą się ciemne wyroby o nietuzinkowej formie. Lampy kuchenne sufitowe na swiatloistyl.pl są świetnym przykładem wspomnianych rozwiązań. Choć oczywiście asortyment przywołanego sklepu jest bardzo szeroki i obejmuje kilkadziesiąt propozycji utrzymanych w różnej estetyce. Znajdą w nim coś dla siebie zarówno miłośnicy nowoczesności, jak i zwolennicy klasyki. Pamiętaj, że poszczególne komponenty aranżacji muszą ze sobą dobrze współgrać. W przeciwnym razie w pomieszczeniu zapanuje niepotrzebny miszmasz.
-
Barwa emitowanego światła
Wybierając kinkiety, plafony czy lampy sufitowe do kuchni, weź pod uwagę także temperaturę barwową emitowanego przez nie światła. Masz do wyboru następujące „wersje”:
- neutralną – „mieści się” w przedziale od około 4000 do 4500 K (jest najbardziej naturalna dla ludzkich oczu);
- „zimną” – występuje między 4600 a 6500 K (pobudza do działania);
- „ciepłą” – osiąga wartości powyżej 2200 K, ale nie przekracza 3300 kelwinów (sprzyja wyciszeniu i odpoczynkowi).
Jaki wariant sprawdzi się najlepiej w kuchni? Odpowiedź brzmi: każdy. Trzeba go jednak wykorzystać we właściwy sposób. Oświetlenie centralne, zwane również podstawowym, powinno być neutralne. W miejscu przyrządzania posiłków (krojenia warzyw, filetowania ryb, wyrabiania ciasta na pierogi itp.) zainstaluj lampy lub kinkiety z „chłodną” żarówką. Ich zastosowanie zwiększy Twój komfort podczas gotowania i zmniejszy ryzyko niebezpiecznych wypadków związanych z oparzeniem czy zranieniem. Natomiast światło o „ciepłej” temperaturze barwowej warto zamontować nad stołem, przy którym rodzina spożywa śniadania, obiady oraz kolacje. Dzięki temu ta „przestrzeń spotkania” stanie się bardziej kameralna i przytulna.
-
Parametry techniczne poszczególnych rozwiązań oświetleniowych
Przed zakupem oświetlenia do kuchni dokładnie przeczytaj jego specyfikację. Znajdziesz w niej wszystkie najważniejsze informacje dotyczące wybranego produktu. Zwróć szczególną uwagę na materiał, z jakiego został wykonany dany model. Metal jest jednym z najbardziej uniwersalnych surowców. Pasuje do wielu stylów aranżacji wnętrz i nie sprawi Ci dużych trudności w czyszczeniu. Poza tym cechuje go duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.
Sprawdź również, czy dane oświetlenie kuchenne pozostaje kompatybilne z żarówkami typu LED. Diody elektroluminescencyjne – bo o nich mowa – mają mnóstwo różnych zalet. Przede wszystkim są tanie w eksploatacji. Dzięki nim odciążysz domowy budżet i zaoszczędzisz sporo pieniędzy. W tym miejscu warto też wspomnieć o kwestiach związanych z ochroną środowiska. Opisywane źródła światła nie emitują żadnych szkodliwych związków czy substancji do atmosfery, a co za tym idzie, nie wywierają negatywnego wpływu na ekosystem.