Płytki wykonane ze starej poniemieckiej cegły to wyjątkowy materiał aranżacyjny, który pozwoli ci stworzyć niepowtarzalny klimat we wnętrzu pomieszczenia. Kiedy rynek zalewa imitacja cegły, warto rozejrzeć się za tymi prawdziwymi — odpowiednio przygotowanymi do ponownego montażu.
Płytki z cegły rozbiórkowej — poczuj prawdziwy klimat dawnych lat
Stara cegła to wyjątkowy materiału aranżacyjny, który jest obecnie bardzo pożądany przez designerów, projektantów i samych inwestorów. Z jego pomocą możesz stworzyć ciekawe i niebanalne aranżacje, nawiązujące do charakteru dawnych budynków, jak bazujące na kontrastowych połączeniach klasyki z nowoczesnością. Ściany wykonane ze starej cegły świetnie prezentują się w bardzo różnych aranżacjach, przestrzeniach o często bardzo odmiennym charakterze.
Ich ogromną zaletą jest budowanie niepowtarzalnego, surowego, ale przy tym bardzo ciepłego charakteru wnętrza. To nieoczywiste połączenie jest jednym z podstawowych argumentów decydujących o tak dużej popularności tego typu rozwiązań. Materiał ten ma w sobie pewien charakter nostalgiczny, a jednocześnie budzi skojarzenia z przestrzeniami industrialnymi, przemysłowymi. Zobacz: e-ceglanafantazja.pl
Gdzie sprawdzą się płytki ceglane?
Starą cegłę normalnie można wydobyć jedynie spod tynku w tradycyjnym budownictwie. Dzisiaj jednak dzięki firmom, które zajmują się odzyskiwaniem starej cegły i jej obróbką umożliwiającą ponowne wykorzystanie starej cegły, materiał ten można wykorzystać także w nowoczesnych, bardzo odmiennych od tradycyjnych przestrzeniach. Cegła ozdobna sprawdzi się genialnie oczywiście w przestrzeniach loftowych, industrialnych, inspirowanych surową estetyką przemysłową. To także bardzo ciekawe rozwiązanie dla różnego rodzaju inwestycji pod małe studia sportowe, butiki, salony kosmetyczne i podobne im inwestycje. Jeśli zależy ci na tym, by swojego klienta lub gościa zaskoczyć wyjątkową aranżacją wnętrza, stara cegła to z pewnością dobry pomysł.
Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest to, że cegła bardzo dobrze łączy się z innymi materiałami takimi jak drewno, szkło, metal. Z powodzeniem na podłodze możesz położyć nowoczesny mikrocement, a ścianę wykonać z wykorzystaniem starej cegły. Beton architektoniczny także „lubi się” z cegłą.
Stara cegła kontra płytki cegłopodobne
Stara cegła, poddana odpowiednim procesom obróbki, to materiał dość drogi. Oczywiście płytki cegłopodobne to znacznie tańsza alternatywa. Warto jednak zwrócić uwagę, że płytki imitujące cegłę nigdy nie dadzą takiego efektu jak oryginalny materiał. Musisz liczyć się więc z tym, że mniejsze koszty oznaczają również inną zupełnie jakość, która utrudnia zbudowanie klimatycznego, autentycznego, surowo-ciepłego wnętrza. Ponadto wykorzystanie starej cegły to działanie proekologiczne, które pozwala odzyskać materiał już raz stworzony, zamiast stymulować produkcję kolejnych partii płytek.
Stare cegły odpowiednio przygotowane i zamontowane
Uzyskanie retro cegły nie jest zadaniem prostym:
- najpierw trzeba ją pozyskać z rozbiórki starych domów i fabryk,
- starannie ręcznie oczyścić z zaprawy,
- pociąć cegłę na płytki ceglane,
- oczyścić je z pyłu za sprawą bardzo wysokiego ciśnienia,
- wysuszyć w specjalnych suszarniach.
Dzięki temu udaje się uzyskać oryginalny, niepowtarzalny i efektowny materiał dla twoich aranżacji. Warto więc wybierać producentów, którzy oferują cegły będące efektem właśnie takiego procesu. Ponadto wybierając doświadczonych specjalistów, zyskujesz także gwarancję odpowiedniego wsparcia przy montażu, co przy tak specyficznych materiale jest istotne.