Kominek to z jednej strony wydajne źródło ciepła, z drugiej zaś istotny element dekoracyjny, wprowadzający do wnętrza atmosferę sielskości. Kominek jest częstym elementem wyposażenia nowoczesnego salonu, który pełni funkcję pokoju dziennego, a jednocześnie ma charakter reprezentatywny i jest miejscem przeznaczonym do przyjmowania gości. Z tego względu ważny jest nie tylko efektowny wygląd urządzenia, ale przede wszystkim sprawne i bezpieczne działanie. Informacji na temat jakości kominka dostarczają przyznane mu certyfikaty. Montaż urządzeń, które nie spełniają norm i wymagań emisyjno-energetycznych Ekoprojektu, jest działaniem skrajnie nieodpowiedzialnym. Z kolei sprzedaż takich kominków jest łamaniem prawa.
Czym jest Ekoprojket i w jaki sposób wpłynął na proces produkcji kominków?
Dyrektywa unijna Ekoprojket obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku. Jej celem było ujednolicenie standardów obowiązujących na unijnym rynku, co w efekcie miało doprowadzić do wyeliminowania produktów niezrównoważonych, nietrwałych i nieprzyjaznych dla środowiska. Ekorojekt wprowadził normy dotyczące efektywności energetycznej urządzeń grzewczych, a także emitowanych przez nie zanieczyszczeń. Wśród urządzeń objętych dyrektywą znalazły się pompy ciepła, piecyki, kuchenki i inne urządzenia opalane paliwami stałymi, w tym również kominki.
Ekoprojket obowiązuje w całej Unii Europejskiej, a więc również i w Polsce. Polscy producenci urządzeń grzewczych musieli dokonać zmian w procesach produkcyjnych, musieli wprowadzić dokładniejsze i częstsze kontrole, musieli spełnić wymagania, dzięki którym kominki mogły uzyskać certyfikaty. Obecnie wpisując w wyszukiwarkę frazę kominki Ekoprojket, bez trudu wyszukamy sprzedawców promujących swoje produkty jako kominki spełniające normy unijne. Producenci muszą dostosować się do wymagań Ekoprojketu już na etapie projektowania urządzeń grzewczych, a następnie na bieżąco kontrolować, czy kominki spełniają wymagania środowiskowe dotyczące granicy emisji pyłów, tlenku węgla, tlenku azotu itd.
Kominek Ekoprojekt – koszt zakupu certyfikowanego urządzenia grzewczego
Do sprzedaży na polskim rynku dopuszczone są wyłącznie certyfikowane wkłady kominkowe. To prawda, że koszt zakupu takiego urządzenia może być wyższy aniżeli w przypadku kominków pochodzących z niepewnych źródeł, ale zdecydowanie nie warto ulegać pokusie i podejmować ryzyka. W ten sposób łamiemy obowiązujące przepisy i narażamy się na dotkliwe kary finansowe. Jednak jest coś znacznie ważniejszego – bezpieczeństwo domowników. Niecertyfikowany wkład kominkowy może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia domowników. Ponadto może powodować wydostawanie się do pomieszczenia dymu i nieprzyjemnych zapachów, a tego w starannie urządzonym salonie nikt nie chciałby doświadczyć.
Kominki spełniające normy unijne dostępne są w różnych cenach, ponieważ na ostateczny koszt zakupu urządzenia składa się wiele czynników. Kominki różnią się rozmiarem i funkcjonalnością, różnią się drzwiczkami, ilością przeszkleń, zdobieniami. Różne mają moce i sprawności. Ponadto na całkowity koszt budowy kominka wpływa obudowa, a dokładniej koszt materiałów służących do wykonania obudowy kominkowej. Dlatego nie da się jednoznacznie stwierdzić, że im więcej certyfikatów, tym z pewnością kominek będzie droższy. Poza tym pamiętajmy, że zakup urządzeń spełniających wyśrubowane normy jest często dofinansowywany z różnych programów, co pozwala na sfinalizowanie inwestycji niższym kosztem.
Kominki spełniające normy – czy ekonomiczne ogrzewanie jest możliwe?
Kominki Ekoprojket spełniają surowe wymagania środowiskowe, co oznacza że charakteryzują się niską emisją zanieczyszczeń, a jednocześnie posiadają wysoką efektywność energetyczną. To z kolei przekłada się na optymalne wykorzystanie paliwa i minimalizację strat ciepła. Oznacza to, że zakupione drewno opałowe jest maksymalnie „wykorzystywane” przez kominek. Doskonale się spala i oddaje maksymalną ilość ciepła. Nie trzeba go gromadzić w takich ilościach, jak przed laty, co z kolei stanowi sporą oszczędność dla posiadaczy certyfikowanych kominków.