W czasach naznaczonych pandemią przekonaliśmy się do pracy zdalnej. Urządzamy w swoich domach odrębne pomieszczenia bądź wyznaczamy strefy w pokojach wielofunkcyjnych, by móc swobodnie pracować. Dużą rolę odgrywa w tym przypadku oświetlenie, które powinno wspomagać koncentrację i wykonywanie zleconych zadań. Jakie lampy powinny się znaleźć w domowym biurze? Na co zwracać uwagę podczas ich wybierania?

Lampa biurkowa? Nie tylko ona!

W domowym biurze nie może zabraknąć biurka, szafki na dokumenty oraz miejsca na drukarkę bądź innego rodzaju niezbędne sprzęty. Na blacie biurka zaś ustawiamy zwykle klasyczną lampkę biurkową. I nie jest to zły wybór, choć obecnie zmieniają się nasze wymagania. W dobie pandemii jeszcze więcej czasu poświęcamy na home office, co oznacza, że potrzebujemy nie jakiejkolwiek przestrzeni, lecz tej, która będzie odzwierciedlała warunki biura stacjonarnego.

Możemy zatem zrezygnować z tradycyjnej lampki biurkowej, aby na blacie było więcej miejsca do pracy. Z drugiej strony nie pozbędziemy się oświetlenia sztucznego. Najefektywniej pracuje nam się przy świetle słonecznym, ale nie zawsze jest możliwość zorganizowania domowego biura nieopodal okna. Sytuacje ratuje zatem światło sztuczne.

Nietypowe, ale wciąż funkcjonalne rozwiązanie to zastosowanie kinkietu. Ciekawe modele posiada w swojej ofercie sklep https://lampy.it/. Kinkiet ulokowany nad blatem biurka zagwarantuje równomierne oświetlenie większej przestrzeni. Jego światło będzie docierać nawet poza blat. Ci, którzy wykonują zadania wymagające maksymalnej precyzji, na rynku znajdą kinkiety ścienne do złudzenia przypominające tradycyjne lampki biurkowe. Ramię z umieszczonym na końcu punktem świetlnym, z możliwością jego kierowania w niemalże dowolny sposób, pozwala na doświetlenie dokładnie tych miejsc, które tego wymagają.

Oświetlenie główne – lampa wisząca czy podłogowa?

Home office nie polega jedynie na pracy przy komputerze. To często zmagania z dokumentami, drukowaniem, kopiowaniem, czy porządkowaniem. Potrzebne jest więc światło, które będzie spełniać rolę oświetlenia głównego i zagwarantuje dobre widzenie w całej strefie wyznaczonej na domowe biuro.

Na oświetlenie główne wybieramy zwykle lampy wiszące. Uniwersalne, dostępne w różnych rozmiarach i stylach, aby dostosować je także do aranżacji domowego biura. Alternatywą są lampy podłogowe. Oferują nieco więcej możliwości, jeśli w grę wchodzi oświetlanie biurka oraz całej strefy do pracy zdalnej. Można bowiem postawić na model ze światłem kierowanym ku górze, ale i na konstrukcję z kilkoma punktami świetlnymi. Jeden z nich wpisze się w rolę oświetlenia głównego, drugi zaś, umieszczony na ruchomym ramieniu, będzie odpowiadał za doświetlenie mniejszych fragmentów przestrzeni, czy chociażby wybranej części blatu biurka.

Im lepiej zaplanujemy i zorganizujemy przestrzeń do pracy w domu, tym efektywniejsza i bardziej komfortowa będzie nasza praca. Z powyższymi wskazówkami uda się znaleźć lampy idealnie wpisujące się w coraz modniejszą, ale i podyktowaną potrzebami rynku oraz sytuacji na świecie pracę zdalną.